Viski ve Buz

Yıllardır sürekli sorulan, tartışılan bir soru. Tabiki bizimde söyleyeceğimiz iki çift lafımız var 🙂

Öncelikle üstatların fikrinin arkasındayız ” Viski nasıl istiyorsan öyle içilir”

Ama

Viskiyi sadece sarhoş olmak için değil de damak zevkimiz için içiyorsak dikkat etmemiz gereken bazı detaylar var.

Bunlar nedir;

Birinci olarak, dilimiz belli sıcaklık aralıklarında tat alır (rivayete göre 8 ila 60 derece arası). Bu yüzden viskinizi bol buzlu içtiğiniz de çok belirgin aromalar dışında bir tat alamazsınız. Oysa ki olay arkada saklanan ve keşfetmemizi bekleyen, yüzyılların tecrübesi ile ortaya çıkarılmış ince nüanslardır ki onları oraya koymak, viskiyi şişeden bardağa doldurmaktan pek tabii çok daha zahmetlidir.

İkinci olarak, dilimiz tadım işinde tek başına en önemli duyumuz değildir. Burnumuz bu işte bize çok yardımcı olur. Tahmininizin aksine sadece dışardan nefes alırken değil, viskiyi ağzınızda gezdirirken burnumuzun arkasına yükselen alkolle beraber birçok aromayı deneyimleriz. Hatta şöyle ki dilimizin tatları kodlama ve hafızaya geçirmekte çokta spesifik bilgiler sağladığı söylenemez, gerçekte çalışan ve ince zevkleri olan burundur. Peki bu durumda buz ne yapar? Alkolü soğutur ve buharlaşmasını engeller, bu yüzden yine viskinin gerçek karakterini deneyimlememiz zorlaşır.

Neden viskiye ”Buz koyulmaz” konusunu anlattıktan sonra neden ”Buz koyulur” ona geleyim;

Birincisi, bourbon, rye gibi amerikan viski stilleri vanilya, meşe, is ve baharat aromalarını sıkça bulundurur ve bu aromalar öyle buzla falan çok gizlenmezler hatta buzun vanilya ve meşeyi oldukça öne çıkardığını bile söyleyebilirim.

İkincisi, genç viskiler genel olarak   dengesiz, alkol ve aseton tarzı nahoş tatlara ev sahipliği yapar buz ise bunları bir nebze dengeler, içebileceğimiz hale getirir.

Üçüncüsü, hiç kimse sıcak yaz gününde Black Label’ımı buzlu içmeme engel olamaz 🙂

Ez cümle, viski nasıl istersen öyle içilir!

Dip Not: Gurme, uzman, hoca yada öyle birşey değiliz. Kendimize kadar biliyor, bildiklerimizi unutmayalım diye yazıyoruz. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın 😃

Kadının çok tatlı bir sesi vardı, sanki viski kadehinde buz çalkalanıyordu.

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç

Slainte!

Beğeneceğiniz yazılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir