Kahve Kavurma Sanatı

Bir baristanın bilmesi gereken en önemli bilgiler arasında kahve kavurmak ve öğütmek vardır. Peki nedir bunlar? Neden bu kadar önemlidir?

Aslında her tür kahvenin kendine ait aroması, demlenişinde-yapılışında bir zorluğu ve de kendine özgü bir karakteri vardır. Bu yazımızda beraber nasıl aroma kazandığını, nasıl demlendiğini ve nasıl karakterler kazandığını göreceğiz.

Kahve Kavurma Sanatı

Kahve çekirdekleri her zaman gördüğümüz renginde olmaz, aslında kavurmadan önce ki gördüğümüz renk tamamiyle yeşildir ve çok uzun süreler boyunca çekirdekler bozulmadan saklanabilir fakat bu saklama süresi kavurduktan sonra 3-4 haftaya kadar düşebilir.

Kahve kavurmak çok uzun öğrenme süresi, çok fazla bilgi ve tecrübe ister. Bunun sebebi ise kavurma işlemi sırasında 10 saniye telefona dalmanızın kavurduğunuz kahvenin yanık(çöp) olmasına neden olabilecek olmasıdır. Bu yüzden kahve kavrulurken bunu yapan kişinin iş olarak değil de tutku olarak yapmasını çok önemlidir.

Kahve kavurma sırasında her çekirdek için aynı reçete uygulanmaması önemlidir çünkü her çekirdeğin yetişme şekilleri ve aromaları farklıdır. Sizin istediğiniz aromayı yakalayabilmek için kavrulacak olan çekirdeği biraz tanımak gerekir.

Kahve kavurma işlemine gelirsek ilk ayrımımız kahvenin espresso için mi yoksa filtre kahve için mi kullanılacağı önemli bir rol oynamaktadır ve her bölgede aynı olmasa da başlıca kavurma dereceleri vardır. Bunlar;

  1. Light Cinnamon; Çok açık bir kahverengi, ilk çıtlama gerçekleşmeden önce.
  2. Cinnamon Açık kahverengi, ilk çıtlama sesiyle birlikte.
  3. New England Açık kahverenginin koyulaşmaya başlaması, ilk çıtlamanın hemen ardı.
  4. American Light Orta kahverengi tonu, ilk çıtlamaların tamamlandığı sinyali.
  5. City/Medium Plus İlk çıtlamadan sonra biraz daha koyulaşan çekirdekler.
  6. Full City Koyuya yakın bir kahverengi, İkinci çıtlama başlamadan, hafif yağlanmalar görülebilir.
  7. Vienese Belirgin bir yağlanma, ikinci çıtlamaya geçiş.
  8. French Parlayan yüzey, çok koyu bir kahverengi ve gerçekleşmeye başlayan ikinci çıtlama.
  9. İtalian Siyaha yakın bir renk, kuvvetli parlayan çekirdekler.
  10. Dark French Yüzey tamamen siyah ve mat.

Kavurmanın süresi çekirdekler için hayati değer taşır. Kavurma süresi arttıkça çekirdekte daha acımsı ve bitter tatlar ortaya çıkmaya başlayacağı için meyvemsi tatları almak için çekirdekler daha az (açık tonda) kavrulmalıdır. Kavurma işleminden sonra çekirdeklerin hızlıca soğutulması gerekmektedir, eğer soğutma işlemi düzgün ve hızlı gerçekleştirilmezse çekirdekler kendi sıcaklığında kavrulmaya devam edip aromaları değiştirecektir. Yani kavurma işlemi, süresi ne kadar iyi olursa olsun çekirdekler istediğinizden daha koyu bir kıvama gelecektir.

Not: Kavurma işleminden sonra paketlenen (dışarıdan hava almayacak şekilde) çekirdekler 5-6 gün süreyle bekletilmelidir. Taze kavrulan kahve karbondioksit gibi gazlar salgıladığı için acımsı ve keskin aromalar barındırır.

Beğeneceğiniz yazılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir